Home / Верховна Рада / Пора відмінити недоторканість

Пора відмінити недоторканість

Черговий «спалах справедливого депутатського гніву» щодо скасування власної недоторканості спостерігався нещодавно в Верховній Раді з подання спікера Володимира Гройсмана. На брифінгу після погоджувальної ради парламенту голова ВР заявив, що депутати повинні нести як кримінальну, так і політичну відповідальність. Він нагадав депутатам про законопроект, який ще у січні 2015 року вніс на розгляд парламенту президент Петро Порошенко і який був ухвалений у першому читанні. Потім його проаналізував Конституційний суд, оскільки документ передбачає внесення змін до Основного Закону щодо недоторканності народних депутатів і суддів. Тож зараз цей законопроект готовий до другого читання і прийняття. Проте спікер, за його словами, досі не отримав відповіді від профільного комітету ВР. Тож він доручив визначити порядок розгляду документа парламентом найближчим часом. Водночас спікер зазначив, що має бути два ступені відповідальності – політична і кримінальна.
«Я вважаю, що питання недоторканності, а саме: необмеженої недоторканності, яка є сьогодні, треба врегулювати, – заявив Володимир Гройсман. – Підкреслюю, що політично кожен депутат має бути захищений – від будь-якої відповідальності за політичну діяльність, а от кримінальні, бандитські злочини мають каратися дуже суворо, і на них не повинна розповсюджуватися недоторканність взагалі».
Слід нагадати, що про потребу скасування депутатської недоторканності на початку листопада заявляв і президент Петро Порошенко. Він засудив зволікання із вирішенням цього питання у Верховній Раді: «Навіть в умовах, коли ця позиція – скасування суддівської і депутатської недоторканності – включена в якості критерію отримання безвізового режиму, це також не спонукало депутатів до активних дій».
Що ж стосується думок самих народних депутатів з цього важливого питання, то вони неоднозначні. Багато з них вважає, що нині у Раді не назбирається трьохсот голосів за скасування власної недоторканності. Деякі народні обранці мають ще радикальніші погляди – наприклад, депутати не будуть обмежувати свою недоторканність, доки з такою ж ініціативою щодо себе не виступить сам Президент.
«Проте, якими б не були думки народних обранців щодо цієї проблеми, вирішувати її просто необхідно нагально, – вважає позафракційний депутат Павло Кишкар. – Із одного боку, обіцянка позбавити парламентарів недоторканості мусується вже не один рік, і вона була серед головних пунктів передвиборних програм багатьох попередніх і нинішніх депутатів. Тож потрібно відповідати за свої обіцянки перед народом. Та й взагалі збереження абсолютної недоторканості депутатської касти є нонсенсом на фоні загального безправ`я та незахищеності наших громадян, які делегували нам свої повноваження, зокрема і з їх захисту. З другого боку, ми бачимо елементарне безкультур`я та хуліганство народних обранців, коли один із них б`є пляшкою свою колегу-жінку, а інший штурхає ногою в шию генерала Служби безпеки України. Такі хуліганські дії звичайно ж мають бути розглянуті правоохоронними органами і їм слід дати відповідну правову оцінку. Добре, що, як кажуть, крига скресла і деяких депутатів самі ж їхні колеги лишають недоторканості за негідні вчинки, наприклад, хабарництво, але цей процес не має бути вибірковим. Слід нарешті позбавити народних депутатів недоторканості у нинішньому її стані і поставити їх у рівні умови зі своїми виборцями. Таким чином вони стануть ближчими до народу, який за них проголосував.

Читайте також

«Автотранс» заявляє про тиск працівників правоохоронних органів

Компанія «Торговый Дом Автотранс-Ойл» заявляє про ціленаправленному тиску з боку правоохоронних органів, які намагаються безосновано …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *